יש לך רכב משנת 2016 ומעלה? אתה חייב לקרוא את זה!

על כיסוי שבר שמשות מקוריות והקשר למערכות הבטיחות של כל רכב בישראל
כל מה שאתם חייבים לדעת על הסעיף החשוב הזה!


רכישת רכב חדש היא מהחשובות שהאדם מבצע בחייו. כאשר סוף סוף מצאתם רכב שמתאים לצרכים שלכם עכשיו הגיע הזמן לדאוג לביטוח המותאם עבורו והמכסה באופן מיטבי את כל רכיביו ושומר על ערכו במקרה של תאונה.
האותיות הקטנות של הביטוח המקיף עשויות להיות גדולות מאוד.
הוא כולל סעיפים שלא תמיד מקבלים תשומת לב המספקת על ידי הקונים הנרגשים, למרות שבכוחם להשפיע על בעל הרכב מבחינה כלכלית ואפילו בטיחותית.
אחד הסעיפים החשובים בהקשר הזה הוא סעיף השמשות בכל רכב חדיש אחר משנת 2016 ומעלה בהם הוטמעו מערכות מניעת התאונות ברכבים.

כיסוי שבר שמשות בפוליסת מקיף

כיסוי זה נתפס כסטנדרטי והוא אכן יופיע ברוב פוליסות המקיף שתרכשו.
אך משנת 2016 בה הוטמעו מערכות מניעת התאונות סעיף זה מקבל תפנית חשובה ביותר מאחר והכיסוי בכל החברות הינו להחלפת שמשה תחליפית ע"י ספק חיצוני, ופה טמון כשל ביטוחי חשוב ביותר המשפיע על תקינות פעילות מערכת מניעת התאונות מאחר והמערכת אינה יכולה לתפקד כראוי או לתפקד בכלל כאשר מותקנת על שמשה תחליפית.

הקשר ההדוק בין שמשה מקורית למערכת TSS ברכבים
רוב דגמי הרכבים החל משנת 2016 מגיעים עם מערכת הבטיחות האקטיבית , בפרט ברכבי טויוטה ולקסוס אשר מותקנות בהם מערכת TSS (Toyota Safety Sence), הכוללת מערכת קדם התנגשות עם בלימת חירום, מערכת התרעה ותיקון בעת סטייה של הרכב מנתיב הנסיעה, מערכת אור גבוה אוטומטי המשפרת את נראות הרכב והנראות בו במהלך נסיעת לילה, מנגנון לזיהוי תמרורי דרך ובקרת שיוט אדפטיבית.

חלק מרכזי בפעילות מערכת TSS מבוצע באמצעות מצלמה, המורכבת על שמשת הרכב הקדמית. כדי שהמערכת תבצע את תפקידה ותפעל על פי הספר, מוגדרת הנחיה בסיסית אחת: שהמערכת תותקן על גבי שמשה מקורית של הרכב. הסיבות מפורטות בהוראות היצרן:
"התקנה של שמשה חליפית ברכב –כלומר שמשה שאיננה שמשה מקורית עלולה לגרום לכך שלא ניתן יהיה להתקין את מערכת ה-TSS מאחר שתושבת המצלמה חסרה, או שהמערכת לא תפעל היטב נוכח שוני ביכולת העברת הקרינה בין שמשה מקורית לשמשה חלופית, או שוני בשוליים המושחרים של השמשה אשר עלול להשפיע על תפקוד המערכת באופן שלא תפעל ע"פ המאפיינים שהגדיר היצרן".
למעשה אם לא הוחלפה השמשה למקורית לאחר נזק היתרון של מערכת מניעת התאונות שעליו שילמתם כסף רב ואף היה מכריע בשאלה איזה רכב לקנות נגוז .
האם תסכימו לוותר על המערכת?
בכמה תעריכו את הירידה בערכו של הרכב ללא מערכת עובדת?

הפתרון היקר והמעצבן ...פשוט לשלם!

אז אין לכם סעיף שמשות מקוריות בפוליסה ולא יידעו אתכם על ההשלכות הכספיות והבטיחותיות, מה עושים ?
כנראה שתאלצו להיפרד מכמה אלפי שקלים.
עלות ההפרש בין שמשה מקורית לתחליפית הינו כ 3000-5000 ₪ תלוי בסוג הרכב וזה לא נגמר לאחר החלפת השמשה והחזרת המצלמה,יש לבצע כיול מחדש של המערכת, הכיול מתבצע במוסך המורשה לכך בלבד ועלותו בין 750-1500 ₪ נוספים.
אגב , גם בפוליסות בהם מוצע החלפת שמשה מקורית ויש כאלה בחברות השונות
מבדיקה נכונה ליום כתיבת הכתבה ההחלפה אינה כוללת כיול ו/או גומיות מקוריות במידה ויש צורך בכך .

אז איך תחסכו אלפי שקלים ותהיו בראש שקט ?

בשלב זה הפתרון הנותן מענה שלם ונכון לבעיה ע"פ בדיקתנו מוצע ע"י נח סוכנות לביטוח המנהלת ומציעה את הכיסוי המשלים לרכבים עם "ראש שקט פלוס" .
במסגרת שיתוף הפעולה בין הנהלת הקולקטיב ליבואנית הרכב ורשת מרכזי השירות ולאור הצורך שנוצר להחלפת שמשות מקוריות מתוך דאגה לבטיחות הנהגים ושמירה על ערך הרכב מציעה נח סוכנות לביטוח הרחבה לפוליסה הקיימת הכוללת

כיסוי שבר שמשות מקוריות כולל כיול ע"י מרכז שירות מורשה
כיסוי למערכת המולטימדיה המקורית של הרכב
כיסוי במקרה של שבר פנסים ומראות צד מקוריות
הטבה מיוחדת הניתנת ע"י מרכזי השירות :החזר השתתפות עצמית עד לגובה של 2000 ₪

הרחבה מהסוג הזה כרוכה בהוספה של כמה עשרות שקלים לחודש.
עם זאת אין ספק שהנהג עשוי לחסוך באמצעותה סכומים גבוהים יותר בעתיד, תוך שיפור בטיחות הנהיגה ,שמירה על ערך הרכב ובעיקר החלפה מהירה מקצועית ונוחה בראש שקט ...פלוס .


הפניקס כלל איילון מגדל שלמה חברה לביטוח הכשרה שירביט שומרה הראל מנורה